Przedpłaty akcyzy – dobre rozwiązanie na początek działalności
Większość wyrobów akcyzowych powinna być produkowana w składzie podatkowym, co wiąże się z wieloma formalnościami i wymaga specjalnego zezwolenia. Kto nie chce się od razu zmagać z tymi trudnościami, może rozważyć stosowanie uproszczenia.
W składzie podatkowym powinna odbywać się produkcja:
∑ wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym (np. paliw, wina, wyrobów tytoniowych) oraz
∑ części wyrobów akcyzowych nieobjętych zakresem załącznika nr 2, wobec których ma zastosowanie stawka akcyzy inna niż zerowa (np. preparatów smarowych lub tzw. olejów smarowych).
Ustawa o podatku akcyzowym wyraźnie wyłączyła z zakresu obowiązku produkcji w składzie podatkowym niektóre kategorie wyrobów akcyzowych i chodzi o następujące produkty: energię elektryczną, wyroby węglowe, susz tytoniowy i wyroby gazowe. Poza tym każdy wyrób akcyzowy, który z zasady powinien być produkowany w składzie podatkowym, może być wytwarzany w ramach systemu przedpłat akcyzy, co wynika z treści art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym. Podmiot, który zdecyduje się na produkcję wyrobów akcyzowych w systemie przedpłat akcyzy, nie będzie musiał zakładać składu podatkowego.
Na czym to polega
Podatnicy akcyzy produkujący poza składem podatkowym wyroby akcyzowe objęte obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym są zobowiązani do zapłaty akcyzy w formie przedpłat.
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych, o których mowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta